
Kum Nye Tibetan Yoga – Online
Öppen klass i Kum Nye Yoga – Online
Söndag 26 mars 2017 Kl 10.00-11.30
Du är med från ditt eget hem.
Inga förkunskap behövs.
Ingen Kostnad!
Anmälningstiden är öppen:
Dag(ar)
:
Timme(s)
:
Minut(er)
:
Andra(s)
Klassen leds av:
STIG ALBANSSON, som praktiserat och lärt ut Kum Nye yoga under lång tid.
Kum Nye Yoga är en tibetansk form av yoga som blandar sittande och stående övningar, och där fokus är på själva upplevelsen av förnimmelser och känslor i kroppen. Genom detta sker en balansering mellan kropp, känslor och tankar som av sig självt. Många upplever en skillnad redan efter ett enda pass.
Kum Nye kan ses som stressreducering. Man landar mer i sin kropp, och störs inte lika mycket av tankar som drar bort från det som sker i nuet. Men det är också både en förberedelse för meditation och meditation i sig.
Detta tillfälle ger en möjlighet att se och prova om Kum Nye är något som passar dig. I så fall är du också välkommen att ansluta dig till nästa omgång av klasser som startar snart.
Välkommen att anmäla dig!
“Stig leder gruppen på ett välplanerat och strukturerat men samtidigt inkännande och ödmjukt sätt.”
Hans långa erfarenhet märks i känslan av jordnära stabilitet i passen. Denna skapar i sin tur en trygghet att gå in i sin egen upplevelse och också att dela det man upplever med gruppen om man så vill. Man får riktlinjer och rekommendationer men det ställs inga krav på prestation eller uppnående vilket gör att processen kan utvecklas på ett sätt som passar ens dagsform och det man möter i sin egen kropp för stunden.
Patrik Lilja, deltagare i praktikgruppen i Göteborg.
Antalet platser är begränsade – Anmäl dig idag
Vill du veta mer om Kum Nye yoga kan du läsa mer på denna sida: https://soulbeing.se/march2017/
Och om du vill veta ännu mer så följ länken till www.kumnyeyoga.com